Wynajem długoterminowy – co warto wiedzieć o tej usłudze?
Usługa wynajmu długoterminowego z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W ten sposób możesz sobie zapewnić wymarzony samochód bez konieczności ponoszenia dużego wydatku przy jego zakupie. Jednocześnie, nie musisz martwić się tym, że wybrany samochód każdego roku traci na wartości. Elastyczne warunki umowy, bogata gama pojazdów do wyboru, a także liczne opcje dodatkowe – dzięki tym zaletom dostosujesz wynajem długoterminowy do swoich potrzeb. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta usługa oraz jakie korzyści ma do zaoferowania.

Na czym polega wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy to usługa, w której wypożyczalnia udostępna wybrany samochód klientowi na dłuższy okres czasu powyżej 30 dni. Dokładny czas trwania umowy zależy od klienta. Zwykle, umowę można podpisać na miesiąc, kwartał, pół roku lub rok z opcją wydłużenia lub skrócenia najmu. Usługa ta jest bardzo podobna do leasingu, choć w dalszej części wymienimy najważniejsze różnice.
Zaletą jest bardzo elastyczna oferta wypożyczalni samochodowych. Wynajem długoterminowy można w pełni dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, tak, aby użytkowanie pojazdu było w pełni wygodne. Klient może wybrać zakres ochrony w ubezpieczeniu, a także dodatkowe udogodnienia, np. darmowy serwis. Klienci bardzo często pragną zapewnić sobie nowoczesny, nowy samochód, ale nie stać ich na to, aby pozyskać auto z salonu. Co więcej, zakup wiąże się z dużymi stratami spowodowanymi szybkim spadkiem wartości nowego auta. Wynajem długoterminowy pozwala cieszyć się nowym samochodem za przystępną cenę.

Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?
W kontekście wynajmu długoterminowego bardzo często spotkamy się z pytaniem o to, czym ta usługa różni się od tradycyjnego leasingu. Z pozoru, obie usługi rzeczywiście są bardzo podobne, jednak możemy wyodrębnić kilka różnic na korzyść najmu długoterminowego:
- Elastyczny czas trwania umowy – w przypadku leasingu, klient często ma z góry narzucone ramy czasowe i nie ma możliwości skrócenia umowy (jedyną opcją jest cesja). W przypadku najmu długoterminowego, to my decydujemy o tym, jak długo chcemy korzystać z wybranego auta.
- Wykup samochodu – ta różnica przemawia na korzyść leasingu. W odróżnieniu od wynajmu długoterminowego, klient ma możliwość wykupienia auta za przystępną kwotę. W przypadku wynajmu, opcja wykupu jest niemożliwa.
- Koszt użytkowania auta – ceny są porównywalne, ale tylko na papierze. W praktyce, rata wynajmu długoterminowego często uwzględnia ubezpieczenie, a także darmowy serwis, podczas gdy podobna wysokość raty leasingu nie ma w sobie żadnych dodatkowych udogodnień.
- Swoboda korzystania – zdaniem wielu osób, leasing oferuje większą swobodę, ponieważ nie narzuca żadnych ograniczeń, jak np. limit kilometrów. W praktyce, umowa wynajmu jest bardzo elastyczna i również pozwala wypożyczyć auto bez żadnych ograniczeń.
- Samochód firmowy – zarówno wynajem długoterminowy, jak również leasing mogą być wykorzystane do pozyskania auta firmowego. Tyle tylko, że leasing oznacza spore obciążenie i niższą zdolność kredytowa, podczas gdy wynajem nie jest obaczony tymi wadami.
Oczywiście nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że wynajem długoterminowy jest lepszy od leasingu, ponieważ w dużej mierze decydują o tym indywidualne oczekiwania klienta. Jeśli ktoś liczy na możliwość późniejszego wykupienia auta za niewielką cenę, pewnie wybierze leasing. Jeśli jednak chcemy poruszać się nowym, nowoczesnym samochodem i zmieniać model każdego roku, bez obaw o narzucone terminy, lepszy okaże się wynajem długoterminowy.
W jakich sytuacjach warto zdecydować się na wynajem długoterminowy?
Usługa wynajmu długoterminowego jest bardzo korzystana z perspektywy wszystkich osób, które pragną na co dzień poruszać się nowoczesnym i bardzo młodym autem. Wypożyczalnie często oferują nowe lub kilkuletnie pojazdy, których wartość rynkowa przekracza kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Dla wielu ludzi, zakup takiego samochodu nie wchodzi w grę. Jednak wciąż możemy sobie pozwolić na jazdę takim autem bez kosztownych kredytów. Wystarczy wynajem, podczas którego opłacamy miesięczną ratę związaną z użytkowaniem samochodu.
Coraz więcej osób decyduje się na wybór tej usługi. Wśród nich wymienimy przede wszystkim przedsiębiorców, którzy mogą wrzucić koszt wynajmu auta do kosztów uzyskania przychodu przez firmę. Dzięki temu, wynajem staje się rozwiązaniem dużo bardziej opłacalnym. Nie mniej jednak, na wynajem długoterminowy mogą sobie pozwolić także osoby prywatne. Wybierając pakiet z bezpłatnym serwisem oraz ubezpieczeniem, znacznie obniżamy koszty eksploatacyjny, dzięki czemu, roczny koszt takiej usługi nie będzie dużo droższy od normalnego użytkowania.

Popularne samochody na wynajem długoterminowy
Wypożyczalnie mogą zaoferować swoim klientom bardzo bogaty wybór samochodów osobowych, vanów, a także pojazdów dostawczych. Dzięki temu, wybrany model może być w pełni dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Samochody na wynajem długoterminowy możemy podzielić na kilka najbardziej popularnych grup, które znajdziesz poniżej:
- Samochody miejskie – niezwykle popularne auta, które odznaczają się bogatym wyposażeniem, przyzwoitą mocą, niewielkimi gabarytami, a przede wszystkim – niezwykle niskim spalaniem. Takie samochody są bardzo cenione przez osoby świadczące płatny przewóz osób. Warto wymienić tu następujące modele: Skoda Citigo, Skoda Fabia, Renault Clio, Hyundai i30, Toyota Yaris.
- Samochody klasy premium – luksusowe i przestronne sedany, praktyczne suvy, a także samochody z zacięciem sportowym. Gwarantują przede wszystkim wysoki komfort jazdy, dużą moc oraz ekskluzywny wygląd. Wymienimy tu wszystkie flagowe auta zaliczane do klasy premium. Dużą popularnością cieszą się Skody, Volkswageny, Audi, BMW oraz Mercedesy.
- Samochody sportowe – entuzjaści czterech kółek chcą sobie zafundować samochód szczególny, który odznacza się niesamowitym wyglądem, dużą mocą i sportowymi osiągami. Bardzo popularny jest wynajem długoterminowy Nissana GTR, Forda Mustanga czy Audi RS8.
- Samochody zadaniowe – w tym miejscu możemy wymienić przestronny vany dla 8-9 osób, busy do 3,5 tony, a także pojazdy dostawcze. Takie samochody również cieszą się sporym zainteresowaniem w aspekcie wynajmu długoterminowego.
Jak widzisz, bogata gama samochodów do wynajęcia sprawia, że możesz dostosować wybór do swoich potrzeb i cieszyć się autem, które w stu procentach sprosta Twoim oczekiwaniom.
Ile kosztuje wynajem auta na dłuższy okres czasu?
Koszt wynajmu długoterminowego zależy od wielu czynników. Klienci mogą wybrać zarówno bardzo ekonomiczne rozwiązania, jak również auta za kilka tysięcy złotych miesięcznie. Jakie czynniki decydują w głównej mierze o miesięcznej racie?
- Model samochodu – to najważniejszy czynnik. Im droższy jest interesujący nas samochód, tym więcej będziemy musieli zapłacić miesięcznie za jego wynajem. Najtańsze są popularne i ogólnodostępne auta miejskie, a najdroższe, ekskluzywne samochody klasy premium.
- Czas trwania umowy – przy podpisywaniu umowy decydujemy się na jeden z dostępnych wariantów. Im dłuższy czas trwania, tym niższa rata miesięczna. W umowie znajdują się także informacje związane z kosztami zerwania umowy przed czasem.
- Zakres usług dodatkowych – wypożyczalnie oferują nam szereg udogodnień: ubezpieczenie, bezpłatny serwis, komplet opon letnich i zimowych, a także assistance. Im więcej udogodnień w umowie, tym wyższa jest miesięczna rata.
Na łączną cenę miesięcznej raty w głównej mierze wpłyną powyższe czynniki. Dodatkowym kosztem jest oczywiście paliwo, za które płaci osoba wynajmująca. Aktualnie. najpopularniejsze auta miejskie można wynająć za ok. 500-800 złotych miesięcznie. W przypadku droższych aut ze średniego segmentu, jest to wydatek powyżej 1000 złotych miesięcznie. Decydując się na wynajem samochodu klasy premium, trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Jak wynająć odpowiednie auto na wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy wiąże się z dodatkowymi formalnościami i jest usługą nieco bardziej złożoną od wynajmu krótkoterminowego. Niemniej jednak, wciąż możemy załatwić wszystkie formalności przez Internet, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę wypożyczalni oraz wybrać interesujący nas model samochodu. Następnie, wybieramy czas trwania umowy, a także udogodnienia, które chcemy mieć wliczone w ratę miesięczną. Na podstawie zebranych informacji, wypożyczalnia przygotuje stosowną umowę najmu długoterminowego.
Jeśli warunki umowy są zbieżne z naszymi oczekiwaniami, wystarczy złożyć podpis, odesłać umowę do wypożyczalni i umówić okoliczności odbioru wynajętego auta. Z wynajmem długoterminowym często wiąże się konieczność uiszczenia wkładu własnego. Im wyższy jest początkowy wkład własny, tym mniejsza jest rata miesięczna. W umowie zawarte są wszelkie informacje związane z terminem oraz formą rozliczenia, a także ewentualne koszty związane z zerwaniem umowy przed czasem.
Jakie korzyści oferuje najem na dłuższy okres czasu?
Wynajem długoterminowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Taki stan rzeczy nie może dziwić, biorąc pod uwagę wszechstronna listę korzyści oferowanych nam przez tę usługę. Poniżej wymieniamy najważniejsze zalety najmu długoterminowego samochodu:
- Elastyczne ramy czasowe – to Ty decydujesz, na ile potrzebujesz samochód. Miesiąc, kwartał, a może cały rok? W każdej chwili możesz skrócić lub wydłużyć czas najmu.
- Pełna ochrona osoby wynajmującej – w pakiecie z samochodem otrzymujesz ubezpieczenie w bogatym wariancie, a także bezpłatny serwis pojazdu. Usługi dodatkowe w wybranym pakiecie dobieramy na miarę naszych potrzeb.
- Przystępne ceny – wiele wypożyczalni pozytywnie zaskakuje zakresem cenowym usług. Właściwy dobór auta oraz pakietu do naszych potrzeb może sprawić, że najem długoterminowy okaże się mniej kosztowny od leasingu.
- Oszczędność pieniędzy – w ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, jak nieopłacalny jest zakup nowych samochodów. Z roku na rok ich wartość spada bardzo drastycznie, co oznacza duże straty. Wynajem długoterminowy pozwala cieszyć się nowym, nowoczesnym samochodem nie martwiąc się o spadek jego wartości.
- Rozwiązanie przyjazne firmom – w odróżnieniu od leasingu, długoterminowy wynajem samochodu nie obciąża firmy i nie zmniejsza zdolności kredytowej.
- Bogaty wybór pojazdów – wypożyczalnie zachwycają bogatą flotą samochodów miejskich, aut z segmentu premium, vanów, a także pojazdów dostawczych.
Powyższe korzyści oferują nam większą swobodę oraz możliwość dostosowania umowy najmu do indywidualnych potrzeb. Możemy zdecydować, jak długo chcemy użytkować pojazd oraz jakie usługi dodatkowe będą chroniły nas na wypadek stłuczki lub usterki mechanicznej. Dzięki temu, w wypożyczonym samochodzie możemy czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie.