Wynajem auta z OC sprawcy – co warto wiedzieć na ten temat?
Kolizja drogowa nie z naszej winy upoważnia nas do skorzystania z wielu dodatkowych przywilejów, których koszty są pokrywane z OC sprawcy. Jednym z takich przywilejów jest możliwość wynajęcia samochodu z ubezpieczenia sprawcy. Wbrew pozorom jest to bardzo prosta procedura, a formalności możemy załatwić od ręki. Należy jednak pamiętać o pewnych kwestiach, aby nie zafundować sobie dodatkowych wydatków wynikających z braku znajomości zasady. Jak działa wynajem auta z OC sprawcy? Ile możemy korzystać z takiego samochodu? O czym należy pamiętać?
Kiedy przysługuje nam wynajem auta z OC sprawcy?
Z opcji wynajmu auta z OC sprawcy możemy skorzystać zarówno w przypadku szkody częściowej, jak również całkowitej. Kolizja drogowa pozbawia nas możliwości korzystania z naszego auta, które wędruje do warsztatu lub do kasacji. Potrzebujemy czasu, aby opanować sytuację, a w tym czasie chcemy prawidłowo funkcjonować. A zatem, nawet niewielka „obcierka” może być podstawą do skorzystania z takiej możliwości. Warunkiem jest jednak zgłoszenie takiej chęci, a następnie, bezzwłoczne zarezerwowanie usług w warsztacie lakierniczym.
Decydując się na wynajem auta z OC sprawcy należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Pierwszą z nich jest czas, w którym możemy swobodnie korzystać z wypożyczonego samochodu. Kolejną kwestią jest wybór budżetowego auta, tak, aby nie ponieść dodatkowych kosztów związanych z wynajmem. Towarzystwa ubezpieczeniowe potrafią zabezpieczyć swoje interesy i wprowadzają górne limity ceny najmu auta za jeden dzień. Jeśli wybierzemy droższe auto, będziemy musieli wyrównać różnice. Standard samochodu, którym jeździmy na co dzień, nie ma tu żadnego znaczenia.

Jak długo możemy korzystać z wynajętego samochodu?
Zacznijmy od najistotniejszej kwestii, a zatem, regulacji związanych z czasem, w którym możemy skorzystać z samochodu wynajmowanego z OC sprawcy. Aby omówić wszystkie kwestie, wymienimy dwa scenariusze: szkodę częściową oraz całkowitą.
Szkoda częściowa: W tej sytuacji możesz korzystać z auta przez pełen okres czasu, w którym nie jesteś w stanie użytkować swojego pojazdu. Liczymy zatem termin od oddania auta do warsztatu, aż do jego zwrotu. Co szczególnie istotne, możemy także uwzględnić czas oczekiwania, podczas którego żadne naprawy nie są wykonywane. Załóżmy, że do naprawy niezbędne są części, których sprowadzenie zajmie ponad tydzień. Ten czas jak najbardziej wlicza się do okresu najmu z OC sprawcy. A co, jeśli nasz mechanik znajduje się na urlopie? Tutaj niestety będziemy zmuszeni skorzystać z innego warsztatu, ponieważ regulamin ubezpieczyciela mówi wyraźnie o okresie, w którym samochód nie może być użytkowany i trwają czynności związane z przywróceniem jego sprawności.
Szkoda całkowita: Jeśli Twoje auto ulegnie zniszczeniu i naprawa nie wchodzi w grę, wówczas, tego samego dnia uzyskujesz możliwość wynajmu auta z OC sprawcy. Możesz z niego korzystać, aż do momentu, w którym będziesz miał możliwość pozyskania nowego auta (zwykle do momentu wypłacenia odszkodowania, które pozwoli na taki zakup). W praktyce, ubezpieczyciele zwykle dają nam określony czas na zakup nowego auta – od tygodnia do miesiąca. Czasami, w skrajnych sytuacjach, ubezpieczyciel może nam wydłużyć czas najmu.
Wybierając wynajem auta z OC sprawcy, musimy zapoznać się z regulaminem ubezpieczyciela, w którym zarejestrowany jest sprawca. Każde towarzystwo posiada nieco inaczej skonstruowany regulamin, w który poruszone są wszystkie kwestie związane z najmem samochodu zastępczego na koszt sprawcy zdarzenia.
Samochód zastępczy z OC sprawcy a auto firmowe
Warto również omówić kwestie związane z sytuacjami, w których uszkodzeniu lub zniszczeniu ulegnie auto wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej. Do 2011 roku duże wątpliwości budziło używanie wynajętego auta zastępczego w celach prywatnych. Ubezpieczyciele często próbowali uniknąć takiego wydatku, twierdząc, że osoba poszkodowana wciąż może korzystać ze środków kumunikacji zbiorowej. Decyzja Sądu Najwyższego z 2011 roku nie budzi jednak wątpliwości, że prywatne użytkowanie auta zastępczego wziętego w zamian za uszkodzone auto firmowe, jest jak najbardziej możliwe, ale musimy tu pamiętać o pewnych kwestiach.
Powyższa decyzja odnosi się do przedsiębiorców którzy dysponowali jednym autem służącym zarówno w celach służbowych, jak również w celach prywatnych. Jeśli zatem osoba poszkodowana posiada drugi samochód, z którego może korzystać w trakcie oczekiwania na naprawę lub zakup nowego pojazdu, ubezpieczyciel ma prawo odmówić zwrotu kosztów związanych z najmem auta zastępczego.
Jakie ograniczenia posiada ta opcja?
Jak nietrudno się domyślić, osoba poszkodowana nie może tak po prostu wybrać dowolnego samochodu, za który zapłaci ubezpieczyciel. Jeśli zatem myślisz o tym, aby wynająć nowe Porsche z OC sprawcy, mamy złą wiadomość. Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczyły się na taką okoliczność. W regulaminie każdego ubezpieczyciela znajdziemy informacje o tym, jaki jest maksymalny zwrot kosztów za dzień użytkowania auta zastępczego. Jeśli wybierzemy droższe auto, wówczas, ubezpieczyciel zwróci nam jedynie część kwoty, a nadwyżkę będziemy musieli opłacić sami.

Gdzie wynająć auto zastępcze z OC sprawcy?
Poszkodowany ma trzy opcje do wyboru. Pierwsza z nich, to skorzystanie z usług wypożyczalni, która posiada ważną umowę z firmą ubezpieczeniową. Plusem jest tutaj bezgotówkowy wynajem auta z OC sprawcy, ponieważ wszelkie formalności są załatwiane pomiędzy ubezpieczycielem, a wypożyczalnią. Poszkodowany otrzymuje zatem samochód i może z niego swobodnie korzystać. Drugą opcją jest skorzystanie z auta zastępczego należącego do warsztatu, w którym naprawiane jest nasze auto. Tutaj również nie musimy płacić za wynajem, a koszty są wliczone w całość zobowiązania, które pokryje ze swojej kieszeni ubezpieczyciel.
Trzecia opcja to wynajem auta z OC sprawcy w dowolnej wypożyczalni. Tutaj jednak musimy pamiętać o tym, że to my załatwiamy wszelkie formalności, a także płacimy za wynajem. Zwrot kosztów z OC sprawcy następuje dopiero w momencie ich poniesienia i udokumentowania. A zatem, dopiero po zakończeniu wynajmu udajemy się do ubezpieczyciela i otrzymujemy zwrot pieniędzy, które przeznaczyliśmy na wynajem auta zastępczego na własną rękę.
W jaki sposób wynająć auto z OC sprawcy?
Jeśli decydujesz się na auto z wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela, w momencie zgłoszenia szkody poproś o przyznanie auta zastępczego. Ubezpieczyciel załatwi wszelkie formalności oraz odeśle nas do wypożyczalni, która zaoferuje nam wybrane auto. Możesz także wybrać warsztat samochodowy, który oferuje swoim klientom auta zastępcze.
W przypadku wynajmu auta z dowolnej wypożyczalni, postępujemy tak samo jak zwykły klient. Wybieramy firmę, interesujący nas model samochodu (mieszczący się w limicie ubezpieczyciela, o ile nie chcemy dopłacać), a po zakończeniu okresu najmu zgłaszamy się do ubezpieczyciela po zwrot kosztów. Potrzebujemy oczywiście dokumentu potwierdzającego poniesione wydatki, a także solidnego uzasadnienia, dlaczego potrzebne było nam auto zastępcze.

Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia pokrycia kosztów?
W takiej sytuacji możemy zgłosić się do prywatnych firm, które przejmują nasze obowiązki i reprezentują nasze interesy w kontaktach z ubezpieczycielem. Wykwalifikowani prawnicy wiedzą, jak załatwiać wszystkie formalności oraz jak polemizować z ubezpieczycielem podczas ubiegania się o satysfakcjonującą wysokość ubezpieczenia. Wynajem auta z OC sprawcy to obecnie standard, wiele firm zrobi wszystko, aby wskazać, że samochód zastępczy nie jest nam niezbędny w codziennym życiu.
Innym rozwiązaniem jest wybór warsztatu oferującego klientom auta zastępcze. Tutaj, koszt takiego najmu jest od razu wliczony w koszty naprawy, dzięki czemu, nie musimy argumentować potrzeby posiadania auta zastępczego. Jeśli postępowanie towarzystwa ubezpieczeniowego wyda nam się wyjątkowo niesprawiedliwe, możemy poprosić o wsparcie Rzecznika Finansowego.
Wynajem samochodu z OC sprawcy – podsumowanie
Osoby poszkodowane na skutek kolizji lub wypadku drogowego mają prawo skorzystać z wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy. Ograniczeniem jest wybór auta, którego dzienny koszt najmu mieści się w limicie opisanym w regulaminie towarzystwa. Auto zastępcze możemy wykorzystywać do momentu odzyskania naszego pojazdu od mechanika lub do momentu zakupu nowego samochodu, w przypadku szkody całkowitej. Auto możemy wynająć od firmy wskazanej przez ubezpieczyciela, otrzymać je od warsztatu na czas koniecznych napraw lub wybrać wypożyczalnię samodzielnie, pamiętając o tym, że zwrot środków otrzymamy dopiero po poniesieniu kosztów i złożeniu stosownego wniosku.