Wynajem auta na rok – o czym należy pamiętać?
Roczny wynajem samochodu to jeden z najczęściej wybieranych wariantów najmu długoterminowego. W ten sposób, klienci uzyskują dostęp do nowego lub kilkuletniego auta i mogą go użytkować zgodnie z ustalonymi warunkami umowy. No właśnie, jakie warunki umowy zawiera w sobie wynajem auta na rok? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? W tym artykule postaramy się szerzej opisać specyfikę usługi, jaką jest wynajem długoterminowy na 12 miesięcy.
Na czym polega wynajem długoterminowy?
Zacznijmy od krótkiego omówienia samej usługi, jaką jest wynajem długoterminowy. W ramach tej usługi, wypożyczalnia udostępnia samochód klientowi na okres powyżej jednego miesiąca. Zwykle dostępne są z góry ustalone warianty, np. kwartał, pół roku, rok, dwa lata oraz trzy lata. Rzadziej spotkamy się natomiast z wynajmem na okres dłuższy niż trzy lata. Wynajem auta na rok jest najczęściej wybieraną opcją w ramach wynajmu długoterminowego.
Aktualnie, procedury najmu są bardzo proste i pozwalają załatwić wszystkie formalności przez Internet, bez wychodzenia z domu. Wybieramy model pojazdu, czas trwania najmu, a także wszystkie udogodnienia, na których nam zależy. Często wymagany jest wkład własny, a od jego wartości zależy wysokość miesięcznej raty. Finalizacją procedury jest podpisanie umowy najmu, w której zawarte zostaną wszystkie warunki, prawa oraz obowiązki najemcy oraz wypożyczalni. Wystarczy odebrać auto w uzgodnionym miejscu i cieszyć się jazdą.

Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?
Wiele osób planujących wynajem długoterminowy zastanawia się, czym właściwie usługa ta różni się od tradycyjnego leasingu operacyjnego. Obie usługi rzeczywiście są do siebie bardzo zbliżone, jednak należy uwzględnić kilka istotnych różnic. Oto one:
- Elastyczny czas trwania umowy – leasing posiada bardziej sztywne ramy trwania umowy, a jedynym sposobem na odstąpienie od umowy przed czasem jest cesja na inną osobę. W przypadku najmu długoterminowego można po prostu zrezygnować, opłacając ustaloną należność.
- Zakres udogodnień – w leasingu bardzo często finansujemy wyłącznie samą możliwość korzystania z auta. W przypadku najmu długoterminowego, w ratę miesięczną wliczone może być OC, Assistance, a także bezpłatny serwis.
- Najem korzystniejszy dla firmy – leasing obniża zdolność kredytową firmy, podczas gdy wynajem długoterminowy jest pozbawiony tej wady.
- Wykupienie pojazdu – w przypadku leasingu, leasingobiorca często ma możliwość odkupienia auta po zakończeniu umowy. W przypadku najmu raczej nie spotykamy się z taką praktyką.
Wybór opcji zależy w głównej mierze od naszych indywidualnych potrzeb. Biorąc jednak pod uwagę bardziej elastyczne warunki umowy po stronie najmu z roku na rok przybywa osób, które decydują się na wynajem długoterminowy, a szczególnie na wynajem auta na rok.
Jak wypożyczyć samochód na okres 12 miesięcy?
Załatwianie formalności związanych z wynajmem samochodu jest obecnie bardzo proste. Wiele wypożyczalni pozwala sfinalizować cały proces przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Procedura przebiega w następujący sposób:
- Wybieramy interesujący nas model samochodu, a także okres czasu, przez który chcemy go użytkować. W tym przypadku interesuje nas wynajem auta na rok.
- W formularzu należy wypisać dane osobowe i kontaktowe, a także wybrać interesujące nas warianty udogodnień: zakres ubezpieczenia, bezpłatny serwis, assistance. Należy także wybrać interesujący nas wkład własny.
- Na podstawie powyższych informacji, wypożyczalnia formułuje umowę, którą otrzymamy drogą mailową. Jeśli wszystkie warunki pokrywają się z naszymi oczekiwaniami, możemy wydrukować i podpisać umowę oraz odesłać ją w formie skanu na adres mailowy wypożyczalni.
- Czas na dokonanie wpłaty wkładu własnego oraz odbiór auta w uzgodnionym miejscu. To w zasadzie wszystko. Teraz pozostaje cieszyć się jazdą wypożyczonym samochodem oraz pamiętać o opłacaniu comiesięcznej raty wynajmu.
Po upłynięciu czasu trwania umowy oddajemy samochód wypożyczalni i możemy zdecydować się na przedłużenie umowy, wybierając inny model samochodu. Stali klienci zwykle mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. Wypożyczalnia ma bowiem większe zaufanie do takiego klienta i wie, że można mu bezpiecznie powierzyć samochód na atrakcyjniejszych warunkach.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Przed złożeniem podpisu na umowie, należy dokładnie przestudiować warunki i upewnić się, czy spełniają one nasze oczekiwania. Zwróćmy uwagę na zakres ochrony oraz udogodnienia, które pozwolą nam korzystać z auta bez ograniczeń. Niektóre wypożyczalnie wprowadzają limit kilometrów, co może stanowić ogromną niedogodność dla osób, które często podróżują samochodem. Można oczywiście podpisać umowę bez takiego limitu, ale oznacza to zwykle nieco wyższą ratę.
Zwróć uwagę także na warunki odstąpienia od umowy przed upłynięciem 12 miesięcy. Wynajem długoterminowy, w odróżnieniu od leasingu, pozwala zerwać umowę bez konieczności cesji, jednak w takiej sytuacji zwykle będziemy zobowiązani opłacić karę wyszczególnioną w umowie. Klienci powinni zwrócić uwagę także na wykaz innych sytuacji, które mogą być podstawą do naliczenia większej opłaty.
Kiedy warto wynająć samochód na rok?
Jest to rozwiązanie dla osób, które chcę zapewnić sobie nowoczesne i drogie auto, a jednocześnie, nie chcą go kupować na własność ze względu na duży, jednorazowy wydatek, a także szybki spadek wartości. Wynajem auta na rok jest popularny także w przypadku osób pracujących za granicą, które chcą na miejscu zapewnić sobie szybki i wygodny środek transportu.
Szeroka gama dostępnych pojazdów sprawia, że możemy wybrać auto w pełni dostosowane do naszych potrzeb: od ekonomicznego i zwinnego auta miejskiego, poprzez luksusowe samochody z bogatym wyposażeniem dodatkowym, aż po sportowe bryki z potężną mocą i olśniewającym wyglądem. To właśnie wybór modelu ma decydujący wpływ na wysokość miesięcznej raty. Im wyższa wartość rynkowa pojazdu, tym wyższa jest miesięczna rata.

Czy wynajem auta na rok to opłacalne rozwiązanie?
Zdecydowanie tak. Zaletą takiego rozwiązania są elastyczne warunki umowy, które możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Wiele osób nie chce kupować nowego auta, ze względu na szybki spadek wartości. Stratę notujemy praktycznie od razu po wyjechaniu z salonu. Tymczasem, wynajem długoterminowy sprawia, że nie musimy martwic się taniejącym autem. Po prostu płacimy miesięczną ratę i cieszymy się nowym samochodem. A gdy czas trwania wygaśnie, zawsze możemy wybrać kolejny samochód i podpisać nową umowę.
Wynajem auta na rok to bardzo popularne rozwiązanie, na które decydują się zarówno osoby prywatne, jak również przedsiębiorcy. Biorąc pod uwagę liczne udogodnienia, najemca nie musi martwić się ewentualnymi awariami lub usterkami. Wystarczy w momencie ustalania umowy wybrać pakiet, w którym otrzymujemy bezpłatny serwis. Niewątpliwym plusem są także uproszczone formalności, które sprawiają, że wynajem auta na rok można sfinalizować przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu.