Samochód do ślubu – jak wybrać odpowiednie auto?
Dzień ślubu to jeden z najszczególniejszych dni w naszym życiu. Tego dnia wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. Zmiana stanu cywilnego na oczach wielu świadków wiąże się z dużym stresem. Dlatego też, dania dnia powinniśmy zadbać o wszelkie udogodnienia, które wpłyną na nasz komfort oraz doskonałe samopoczucie. Samochód do ślubu przywiezie młodą parę pod kościół, a następnie, zawiezie na szaloną zabawę do domu weselnego. Jakie auto do ślubu jest najlepsze: Klasyk? Limuzyna? A może sportowa bryka? O czym powinniśmy pamiętać wybierając najlepsze auto do ślubu?
Jaki samochód do ślubu możemy wybrać?
W tej kwestii ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Firmy oferujące wynajem aut ślubnych mogą pochwalić się bardzo bogatą flotą pojazdów. Dostępne auta możemy podzielić na kilka segmentów, które cieszą się szczególną popularnością wśród nowożeńców:
- Samochody sportowe – imponująca linia nadwozia, potężny silnik, którego sam dźwięk potrafi zrobić piorunujące wrażenie. Wiele młodych par pragnie w tym szczególnym dniu przejechać się kultowym samochodem sportowym, np. Fordem Mustangiem czy Nissanem GTR.
- Luksusowe limuzyny – takimi samochodami podróżują gwiazdy show-biznesu. W tym szczególnym dniu to Wy jesteście gwiazdami wieczoru. Dlatego, limuzyna to świetny wybór na ślub. Dużym plusem jest duża liczba miejsc, a zatem możecie zabrać ze sobą świadków.
- Ponadczasowe klasyki – niesamowicie prezentują się na drodze i pozwalają spełnić marzenia z dzieciństwa. Firmy oferujące samochód do ślubu mogą zaproponować nam auta z lat 20, 30 czy 40. Dużym zainteresowaniem cieszą się także motoryzacyjne legendy PRL-u.
- Samochody terenowe – na koniec warto wymienić duże i praktyczne terenówki. Są mile widziane w okresie jesienno-zimowym, gdy sala weselna jest położona w klimatycznym plenerze. Są wyposażone w schodki, które ułatwiają wyjście pannie młodej.
Jak zatem widzisz, wybierając auto do ślubu kierujemy się przede wszystkim naszymi oczekiwaniami oraz gustem motoryzacyjnym. Tylko od nas zależy, czy postawimy na ponadczasowego klasyka, luksusową limuzynę czy sportowe auto.
Ekskluzywne samochody sportowe do ślubu
Ich zaletą jest oszałamiający wygląd, duża moc oraz brzmienie. Taki samochód do ślubu to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji, którzy w dniu ślubu pragną spełnić swoje marzenia o przejażdżce kultowym modelem sportowego auta wartego kilkaset tysięcy złotych. Najczęściej spotykane auta sportowe to: Porsche, BMW, Ford Mustang, Nissan GTR, Maserati czy Audi (szczególnie RS8). Więcej zapłacimy za najdroższe i najbardziej kultowe marki: Lamborghini, Ferrari czy Aston Martin.
Samochody sportowe mogą mieć jednak pewną wadę – niższy komfort. Ten wybór jest dobry, gdy auto będzie prowadził pan młody, a jego małżonka zajmie miejsce pasażera. Wiele aut sportowych odznacza się małymi gabarytami, a co za tym idzie, kanapy tylnej nie ma w ogóle, albo miejsce z tyłu jest mocno ograniczone, co odbije się na komforcie podróży.
Luksusowe limuzyny dla wymagających
W tym segmencie mamy na myśli nie tylko bardzo długie i ekskluzywne limuzyny, ale również luksusowe sedany klasy premium, które potocznie są określane limuzynami. Warto tu wymienić takie modele jak: Audi A5, Opel Insignia, Peugeot 508, Mercedes klasy S, Chrysler 300, czy najnowsze wersje Forda Mondeo. To jeden z najlepszych wyborów auta na ślub. Są bowiem bardzo praktyczne, oferują wysoki komfort podróży, dużo miejsca, a także efektowny wygląd. Co więcej, są również najbardziej dostępne, a co za tym idzie, można je wynająć za umiarkowaną cenę.
Jeśli natomiast chodzi o prawdziwe limuzyny, w pełnym znaczeniu tego słowa, bardzo często są to również klasyki, takie jak: Lincoln Excalibur, Lincoln Town, Austin Princess czy Cadillac. Jeśli chodzi o nowoczesne limuzyny ślubne, wymienimy tu: Hummera H2 Limo, Maserati GS300 oraz Chryslera 300C. ich wadą jest jednak bardzo kosztowa cena wynajmu. To najdroższe auta ślubne.
Klasyki i legendy motoryzacji jako auto do ślubu
Państwo Młodzi mogą również wybrać klasyczne auto, które królowało na drogach dekady temu. Tutaj wybór jest ogromny. Jaguar Daimler, Ford Mustang z lat 60., Cadillac, stare Alfy Romeo, Fordy z lat 30. i 40., Dodge, Corvetty i wiele, wiele innych. Wśród klasyków wymienimy także legendy PRL-u: Wołgi, Warszawy, Syrenki, a także popularne Duże Fiaty z oklejeniem Milicji Obywatelskiej. Zaletą tych samochodów jest niesamowity wygląd. Nieco gorzej jest tutaj z komfortem. Wiele z tych aut nie posiada klimy, co w lecie da o sobie znać. Jeśli chodzi o najstarsze auta, tutaj pojawia się również ryzyko awarii. Choć są one bardzo zadbane i wypieszczone przez właścicieli, kilkudziesięcioletnie auto jest kapryśne i czasem ni stąd, ni zowąd, może odmówić posługi.
Samochód terenowy do ślubu
W tym segmencie wymienimy SUV-y, a także terenówki z prawdziwego zdarzenia. Tutaj warto wymienić Hummera H2, Lexusa RS 200, Jeepa Grand Cherokee czy Audi Q5. Popularnością cieszą się także Range Rovery. Takie auta są bardzo komfortowe i przestronne. Są często wybierane w sytuacji, gdy będą musiały pokonać nieutwardzone drogi. Wysokie auta terenowe są wyposażone w stopnie, które ułatwią Pannie Młodej opuszczenie takiego pojazdu.
Czym kierować się przy wyborze auta do ślubu?
Choć nasze upodobania odgrywają tu kluczową rolę, przy wyborze auta do ślubu warto wziąć pod uwagę kilka bardziej przyziemnych oraz technicznych kwestii, które mają ogromny wpływ na to, czy podróż okaże się dla nas luksusowa. Oto czynniki, które warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności:
- Wysoki standard – Państwo Młodzi najczęściej zajmują tylną kanapę, która powinna być przestronna i wygodna. W upalne, letnie dni, ważnym elementem wyposażenia jest klimatyzacja dwustrefowa, która pozwoli podróżować w luksusowych warunkach. Jest to szczególnie ważne, gdy podróżujemy w formalnych strojach i odczuwamy silny stres.
- Pojemność auta – warto sobie zadać kluczowe pytanie: kto będzie podróżował autem ślubnym? Najczęściej, jednym autem podróżuje młoda para oraz świadkowie. W przypadku klasyków lub aut sportowych, częściej są one przystosowane tylko dla młodej pary. Mamy także pojemne limuzyny, którymi mogą podróżować także osoby towarzyszące świadków.
- Cena – organizacja ślubu wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Dlatego też, wynajmując samochód do ślubu musimy liczyć się z kwestiami finansowymi. Z jakim wydatkiem wiąże się wynajem auta na ślub? Od 400 złotych do nawet kilku tysięcy złotych w przypadku limuzyny lub luksusowego auta sportowego. Na dokładną cenę wpływa kilka czynników, o których jeszcze powiemy.
Uwzględniając powyższe czynniki, wynajmiecie auto ślubne, które spełni Wasze oczekiwania. Warto zatem przemyśleć te kwestie i połączyć je z gustem motoryzacyjnym. Zaznaczmy to jeszcze raz: tego dnia najważniejszy jest maksymalny komfort Państwa Młodych.
Ile kosztuje wynajem auta ślubnego?
Przejdźmy do kwestii czysto finansowych. Ile trzeba zapłacić za samochód do ślubu i luksusową podróż wymarzonym autem? Na cenę wynajmu składa się kilka najistotniejszych czynników:
- Model samochodu ślubnego – to podstawowa kwestia. Najmniej zapłacimy za klasyki PRL-u, a także popularne sedany z segmentu premium. Średni wydatek to popularne auta sportowe. Najwięcej zapłacimy za długie limuzyny oraz ekskluzywne samochody sportowe.
- Czas trwania wynajmu – samochód na ślub jest najczęściej wynajmowany na 3-5 godzin. To optymalny czas, w którym można zawieźć Państwa Młodych z domu do kościoła lub do urzędu, a następnie pod salę weselną. Znacznie więcej zapłacimy za wynajem auta na cały dzień.
- Kto poprowadzi auto? – może się wydawać, że więcej zapłacimy za auto do ślubu z wynajętym kierowcą. Nic bardziej mylnego, bardzo często musimy dopłacić, jeśli chcemy, aby prowadzeniem zajęła się osoba przez nas wskazana.
- Dodatkowe usługi – większość firm ślubnych oferuje bezpłatne udekorowanie auta, a także wybór jednej z dostępnych tablic rejestracyjnych. Jeśli jednak mamy dodatkowe wytyczne, które wiążą się z poniesieniem kosztów, firma doliczy je do rachunku.
- Miejsce ślubu – mniej zapłacimy w dużych miastach, ze względu na dużą dostępność firm wynajmujących auta. W przypadku lokalizacji po za miastem, ceny wynajmu tego samego auta ślubnego mogą być wyraźnie wyższe.
Reasumując, przedział cenowy jest bardzo szeroki. Od kilkuset złotych za najpopularniejsze i najbardziej dostępne auta, do kilku tysięcy złotych za luksusowe limuzyny, rzadko spotykane klasyki, a także prestiżowe auta sportowe.
Wynajęte auto do ślubu a dekoracje
Firmy oferujące wynajem aut ślubnych oferują oczywiście należyte udekorowanie auta, tak, aby dumnie prezentował się w tym dniu jako pojazd Państwa Młodych. Kwestie dekoracji są ustalane indywidualnie. Najczęściej mówimy tu o ozdobach wykonanych z kwiatów, falbanek oraz wstążek. Do tego dochodzi spersonalizowana tablica rejestracyjna z wybranym napisem. W zdecydowanej większości przypadków, usługa dekorowania auta jest standardem i nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, chyba, że mamy szczególne wymagania.
Jak wynająć samochód do ślubu?
To bardzo proste. W dobie XXI wieku możemy skorzystać z dobrodziejstwa Internetu. Nowoczesne firmy pozwalają nam wynająć samochód do ślubu i załatwić wszelkie formalności drogą online. Pierwszym krokiem jest wybór interesującego nas modelu samochodu. Następnie, sprawdzamy czy wybrane przez nas auto jest dostępne w konkretnym terminie. Jeśli tak, można przejść do szczegółów związanych z wynajmem. W tym celu warto skontaktować się telefonicznie z firmą, aby omówić kwestie dekoracji, zakres usługi, a także czas wynajmu. Na podstawie tych informacji dokonana zostanie precyzyjna wycena wynajmu auta. Samochód ślubny jest podstawiony w umówione miejsce w wybranym terminie.
Samochód ślubny z kierowcą czy bez?
Na koniec kwestia prowadzenia auta. Wielu przyszłych mężów pyta o możliwość samodzielnego prowadzenia auta. Jest to najbardziej możliwe, ale zwykle wiąże się z dodatkową opłatą. Warto pamiętać o tym, że w tym szczególnym dniu towarzyszy nam duży stres, a prowadzenie bardzo drogich samochodów nie należy do prostych czynności. Szczególnie jeśli mowa o klasykach lub prestiżowych autach sportowych.
Popularnym rozwiązaniem jest przekazanie samochodu w ręce świadka. Świadkowie podróżują wówczas z przodu i transportują młodą parę zasiadającą na tylnej kanapie. W przypadku dużego przywiązania do tradycji, a także sporego budżetu, wynajmowane są dwa samochody do ślubu. Jednym podróżuje pan młody ze świadkiem, a drugim Panna Młoda i ojciec, a także świadkowa. Dopiero po ceremonii małżonkowie podróżują razem w drodze na wesele.