Jak wypożyczyć samochód przez Internet? Oto praktyczne wskazówki
Wynajem samochodu to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą zapewnić sobie szybki środek lokomocji na krótszy okres czasu, jak również dla osób, które nie chcą kupować nowego auta i wolą jeździć samochodem wypożyczonym. Obecnie, formalności zostały maksymalnie uproszczone, aby wynajęcie auta było procedurą dużo prostszą i szybszą. Z tego artykułu dowiesz się, jak wypożyczyć samochód krok po kroku, ile to kosztuje, a także, na co należy zwrócić uwagę.
Wynajem krótko i długoterminowy
Zacznijmy od krótkiej charakterystyki usług świadczonych przez nowoczesne wypożyczalnie. Klienci mogą zdecydować się na wynajem krótkoterminowy oraz długoterminowy. Czym konkretnie różnią się te rodzaje najmu oraz w jakich sytuacjach je stosujemy?
Wynajem krótkoterminowy – czas najmu trwa od kilku godzin do 30 dni. Zaletą są bardzo uproszczone formalności, dzięki czemu, auto jest dostępne praktycznie od ręki. Z tej formy najmu korzystamy, gdy chcemy wynająć auto zastępcze, wybieramy się na wakacje, chcemy zapewnić sobie wygodny środek lokomocji po za miejscem zamieszkania, potrzebujemy auta okolicznościowego, np. na ślub lub po prostu chcemy wypróbować wymarzony samochód.
Wynajem długoterminowy – czas najmuj trwa ponad 30 dni. Dostępne są opcje na kwartał, pół roku, roku, dwa lata oraz trzy lata. Rzadziej spotkamy się natomiast z najmem na 5 lat i dłużej. Ta forma wynajmu jest bardzo podobna do leasingu. Użytkujemy samochód wypożyczalni opłacając miesięczną ratę oraz korzystając z wielu udogodnień zapisanych w umowie najmu.

Jak wypożyczyć samochód krok po kroku?
Zastanawiasz się, jak wypożyczyć samochód przez Internet szybko i skutecznie? Przejdźmy do konkretów i omówmy całą procedurę najmu krok po kroku. Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, bez trudu przejdziesz wszystkie formalności.
Krok 1: Po dokładnym zapoznaniu się z ofertą wypożyczalni, wybierz model samochodu, który Cię interesuje. Wypożyczalnie oferują nam nowe lub kilkuletnie pojazdy, a od ich aktualnej wartości zależy również cena wynajmu.
Krok 2: Jeśli interesuje Cię wynajem krótkoterminowy, wybierz dokładny termin, w którym chcesz użytkować auto. Jeśli stawiasz na wynajem długoterminowy, wybierz jedną z dostępnych opcji. Najczęściej spotykamy się z najmem na okres jednego roku.
Krok 3: Uzupełnij formularz wypożyczalni i wybierz wszystkie udogodnienia, których oczekujesz. Możesz również porozmawiać o indywidualnych warunkach najmu. Na tym etapie możesz także wybrać sposób przekazania auta w Twoje ręce.
Krok 4: Wypożyczalnia na podstawie zebranych informacji przygotuje umowę najmu samochodu. Dokładnie przestudiuj wszystkie warunki, a jeśli umowa pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami, złóż podpis i odeślij skan umowy drogą mailową.
Krok 5: Czas na wybór metody płatności. Dostępne są różne formy rozliczeń. W przypadku najmu krótkoterminowego możemy wpłacić początkowo kaucje, a za całość zapłacić wraz z upływem czasu użytkowania pojazdu. W przypadku wynajmu długoterminowego zazwyczaj wpłacany jest udział własny, a następnie, w zależności od wkładu, ustala się miesięczną ratę.
Krok 6: Odbierz wynajęty samochód i ciesz się z wygody tego rozwiązania!
Procedura online jest bardzo uproszczona i wygodna. Dzięki temu, nawet w przypadku najmu długoterminowego można załatwić wszystkie formalności w ciągu kilku godzin, bez wychodzenia z domu. To standard w nowoczesnych wypożyczalniach samochodów.
Podpisywanie umowy – na co zwrócić szczególną uwagę?
Podczas podpisywania umowy z wypożyczalnią, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich są zapisy odnoszące się do możliwości odstąpienia od umowy lub wcześniejszego zakończenia okresu najmu. Wypożyczalnie zazwyczaj wpisują w tym miejscu kwotę kary, którą będzie musiał zapłacić najemca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie. W umowie warto także sprawdzić wszelkie udogodnienia: co obejmuje dołączone ubezpieczenie? Jakie koszty pokrywa wypożyczalnia? Czy korzystanie z wypożyczonego auta wiąże się z ograniczeniami, np. limitem kilometrów? Dopiero po dokładnym zapoznaniu się z umową, możemy złożyć podpis.

Jakie czynniki decydują o cenie wynajmu samochodu?
Wiele osób zastanawiających się nad tym, jak wypożyczyć samochód przez Internet, często pyta również o to, co w głównej mierze wpływa na koszty wynajmu. Czynnikiem decydującym jest oczywiście wybrany przez nas model samochodu. Im wyższa wartość rynkowa auta, tym większa kwota najmu. Ważnym czynnikiem jest również czas trwania, szczególnie w przypadku wynajmu na długi termin. Im dłuższy czas obowiązywania umowy, tym niższa będzie rata miesięczna. Na jej wysokość wpływa także kaucja lub wkład własny przed rozpoczęciem umowy.
Wypożyczalnie oferują swoim klientom szereg udogodnień, które mają zabezpieczyć osobę wynajmującą podczas trwania umowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmu długoterminowego. Na wysokość miesięcznej raty wpływa: zakres pakietu ubezpieczenia, darmowy serwis, możliwość bezpłatnej wymiany opon, a także inne udogodnienia, np. rabaty na paliwo. Elastyczna oferta pozwala dostosować warunki umowy do swoich potrzeb.
Jak można zapłacić za wynajem samochodu?
Zacznijmy od wynajmu długoterminowego. Bardzo często wymagany jest wkład własny przed rozpoczęciem umowy. Im większy wkład, tym niższa rata miesięczna. Następnie, raty miesięczne opłacamy na tej samej zasadzie, co w przypadku kredytu lub zakupów ratalnych. W każdym miesiącu mamy ustaloną datę, do której powinniśmy uregulować należność. Wszelkie opóźnienia ze spłatą miesięcznej raty mogą pociągnąć za sobą dodatkowe koszty.
Nieco inaczej wygląda finansowanie podczas wynajmu krótkoterminowego. Wiele wypożyczalni wymaga tutaj karty kredytowej, na której zablokowana zostanie kwota równa cenie najmu. Niezbędna jest także kaucja, która zostanie oddana osobie wypożyczającej, o ile dotrzymane zostaną wszystkie warunki umowy (np. brak uszkodzeń, termin oddania auta). Czy można uniknąć konieczności podawania karty kredytowej? Tak. Wówczas jesteśmy zobowiązani do pokrycia całej kwoty lub jej części przelewem, przed odebraniem auta od wypożyczalni.

Czy można skrócić czas trwania wynajmu samochodu?
W przypadku najmu krótkoterminowego mamy z góry ustaloną kwotę, którą należy pokryć. Jeśli oddamy auto wcześniej, nie odzyskamy wpłaconych pieniędzy. Możemy także utracić kaucję. A jak to jest w przypadku wynajmu długoterminowego? Sytuacja jest nieco lepsza niż w leasingu, ponieważ cesja umowy nie jest jedynym rozwiązaniem. Klient może zerwać umowę przed czasem. W umowie zwykle znajduje się zapis, który ustala karę finansową w takiej sytuacji.
Jakie wymagania należy spełnić, aby wypożyczyć samochód?
Czy osoba najmująca musi spełniać określone wymogi przy wynajmie samochodu? Co oczywiste, niezbędne jest oczywiście prawo jazdy. Co ciekawe, niektóre wypożyczalnie wprowadzają również dolny limit wieku, np. od 21, 23, a nawet 25 lat. Przy najmie samochodu musimy również przedłożyć dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. To w zasadzie wszystko. Wiesz już wszystko na temat tego, jak wypożyczyć samochód przez Internet szybko i wygodnie.